АВТОРСКА ПОРЕДИЦА“СВЕТОВНОТО ПЛУВАНЕ ПРЕЗ 2016-2017 г -ИСЛАНДИЯ-ЛЕДНИЦИ,ГЕЙЗЕРИ,ВУЛКАНИ И ПЛУВАНЕ-коментар на АЛЕКСАНДЪР КОНКЕЕВ

konkeew_1Свързано изображение ИСЛАНДИЯ-Ледници,гейзери активни вулкани и плуване  -АЛЕКСАНДЪР КОНКЕЕВКарта на Исландия

Свързано изображение

Резултат с изображение за исландия

За Исландия като плувна сила се заговори на европейското първенство през май в Лондон. Основно впечатлиха плуванията на Резултат с изображение за LUTHERSDOTTIR, HrafnhildurХрафнхилдур Лютерсдотир в бруста. Тя зае третото място на 200 м. с 2:22,96!!!!. На олимпиадата в Рио времената и бяха по-слаби и това я изпрати назад в класирането. В сериите тя зае 10 място с 2:24,43 а след полуфиналното плуване остана  11-та с 2:24,41. Две равностойни плувания, но далеч от времето показано в Лондон. Явно не се е получило да надгради след забележителното представяне на европейското. След изненадващия резултат в Лондон на 100м  – 1:06,45 с който сериозно притесни Рута Мейлутите не без основание се следеше представянето на исландката като фактор при разпределение на местата между първите 8 на олимпиадата. Лютерсдотир направи добри плувания в сериите и на полуфинала като реализира  1:06,81 и 1:06:71 . Във финалното плуване въпреки 1:07,18 тя зае шестото място на 0,14 пред Рута Мейлутите.Резултат с изображение за исландия

На европейското първенство по футбол Исландия предизвика сензация с класирането си за четвъртфинала. За една страна с население колкото Пловдив, да притежава футболен отбор от такава класа и в същото време плувци от висша класа е доста показателно, за качеството на програмите за спортно развитие.Резултат с изображение за исландия

Другата плувкиня която представя Исландия в Рио бе Резултат с изображение за GUSTAFSDOTTIR, Eyglo OskЕйгло Густафсдотир. Тя взе участие в плуванията на гръб. На 100-те метра влезе във полуфиналите с 1:00,89 ,което бе 16-то време. В полуфиналната серия преодоля дистанцията за 1:00,65 и успя да заеме 14-то място.Да си припомним, че в Лондон на тази дисциплина тя раздели 6-то място с Карлота Зофкова/Италия/ с време 1:00,98 (времената от серии и полуфинал 1:01,44 и 1:00,46),  а 8-ма остана състезаващата се за Турция Екатерина Аврамова. По-силната дисциплина на Густафсдотир е 200 м където след сериите тя заемаше 12-то място с 2:09,62 .На европейското в Лондон тя се класира на 6-то място с 2:11,03 а преди това преодоля дистанцията за 2:11,30 и 2:10,87 съответно в сериите и полуфинала. Полуфиналното плуване в Рио отново за нея бе доста добро и с 2:08,84 тя влезе във финала. Времето в финалното плуване бе-по слабо от полуфинала и с 2:09,44 тя зае 8-то място.Резултат с изображение за исландия

Исландия бе представлявана при мъжете от брусиста Резултат с изображение за MCKEE, Anton SveinnАнтон Маккий който се класира 35-ти на 100 метровата дистанция с 1:00,84 на фона 7-то място от европейското с 1:01,29. Исландецът имаше повече шансове за класиране сред първите 16 на 200 метра но не му достигнаха 0,13 сек. С време 2:11,39 той зае 18-то място,което е едно достойно класиране след 8-то място на европейския шампионат в Лондон – 2:11,73. Според нашата система в ММС обаче такива класирания са недостатъчни за да получи финансиране. Добрата новина за 22 годишния Антон е , че се е родил в Исландия и няма да трепери дали ще му отпуснат средства.Свързано изображение

Забелязваме , че и Ейгло и Антон показват прираст в резултатите между европейското първенство и олимпиадата и една закономерна особенност включително и при  Храфнхилдур на много силно плуване в полуфиналите. Това го отбелязваме не случайно и то е информация за размишление за всички български плувци.Свързано изображение